Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Mikroekonomija-Monopolistička konkurencija". Rad ima 10 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
JU Univerzitet u Tuzli
Ekonomski fakultet
Seminarski iz MIKROEKONOMIJE
Tema: MONOPOLISTIČKA KONKURENCIJA
Sadržaj:
Tržišne strukture............................................................................................................. 3
1. Monopolistička konkurencija......................................................................................... 4
1.1.Karakteristike monopolističke konkurencije.................................................................. 5
1.2. Kratkoročna i dugoročna ravnoteža................................................................................ 6
1.3. Monopolistička konkurencija i ekonomska efikasnost................................................... 8
1.4. Usporedba Ravnoteže u Monopolističkoj i Savršenoj Konkurenciji9
1.4. Primjer 1. Monopolistička konkurencija na tržištima kola pića i kahve......................... 10
Tabele i grafikoni:
Tabela 13.1 Osnovne karakteristike savršene konkurencije, monopolističke konkurencije,
oligopola i monopola............................................................................................................. 3
Grafikon 12.1. Monopolistički konkurentno preduzeće u kratkom i dugom roku................. 7
Grafikon 12.2. Usporedba monopolistički konkurentne ravnoteže i savršeno konkurentne ravnoteže................................................................................................................................. 9
Tablica 12.1. Elastičnost potražnje za marke kola pića i kahve ........................................... 10
RAZLIČITE TRŽIŠNE STRUKTURE
Tržišne strukture se razlikuju po broju preduzeća na tržištu, mogućnosti ulaska i izlaska u/iz grane, mogućnosti diferencijacije proizvoda, uticaju drugih preduzeća na strategiju konkretnog preduzeća i tržišnoj snazi.
Tako imamo:
*Savršenu konkurenciju i
*Monopol, a između njih imamo modele:
*Monopolističke konkurencije i
*Oligopola
Potpunu konkurenciju odlikuje veliki broj preduzeća koji proizvode identičan proizvod, elastičnost substitucije je savršena, unakrsna elastičnost potražnje je nula, a preduzeća ne mogu uticati na cijene. Takođe postoji idealna pokretljivost faktora proizvodnje, ne postoje ograničenja ulaska i izlaska preduzeća iz grane a tržišni subjekti su savvšeno informisani.
Kod monopola jedno preduzeće vlada tržištem jer prodaje proizvod koji nema bliskih substituta. Postoji mala mogućnost substitucije, pa je potražnja relativno ne elastična.
Monopolistička konkurencija je tržišna situacija u kojoj postoji veliki broj subjekata i izražena diferencijacija proizvoda, koja se vrši po ukusu, obliku, ambalaži i drugim karakteristikama proizvoda pa tako može nastati izolirano tržište za pojedine proizvode. Postoji umjereno lagan ulazak novih preduzeća, relativno velika elastičnost substitucije kao i unakrsna elastičnost potražnje veća od nule, jer politika cijena jednog preduzeća utiče na kretanje potražnje ostalih.
Oligopol je oblik organizacije tržišta u kojem postoji nekoliko proizvođača, a mala, nikakva ili izvjesna diferencijacija proizvoda, ulazak preduzeća u granu je otežan jer postoje jak eprepreke. Postoji savršena mogućnost substitucije jer dizanje cijene jednog oligopoliste vodi kupce ostalim.
Monopolistička konkurencija
U mnogim industrijskim granama proizvodi su diferencirani. Iz nekog razloga, potrošači svaku marku proizvoda doživljavaju drugačijom od ostalih. Na primjer, pasta za zube Crest doživljava se drugačijom od Colgate, Aim i desetka drugih. Razlika je dijelom u okusu, dijelom u sastavu, a dijelom u ugledu – potrošačevoj slici (tačnoj ili netačnoj) relativne efikasnosti Cresta u prevenciji karijesa. Kao posljedica toga, neki potrošači (ali ne svi) će platiti više za Crest.
---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ----------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!